Fundacja Edukacji Lokalnej AB

Program szkolenia: "Problemy Uzaleznien w WTZ-tach" wraz z konspektem

Logotyp Województwa Śląskiego i FELAB

Program szkolenia:  

  1. Rodzina z problemem alkoholowym
  2. Dziecko w rodzinie z problemem alkoholowym
  3. Syndrom DDA
  4. Rodzina z problemem przemocy i wspólwystepujacym problemem alkoholowym
  5. Dorosle dziecko z rodziny dysfunkcjonalnej – alkoholowej, przemocowej
  6. Dobre praktyki – wiedza i doswiadczenie formalne uczestników szkolenia we wsparciu uczestników pochodzacych z rodzin z problemem uzaleznien i doswiadczajacych przemocy

Prowadzące: mgr Halina Bulska-Sobusik; mgr Beata Szczygieł

Formy pracy: zajęcia prowadzone z grupą i w małych zespołach

Dzień I 

9:00-9:45 Rejestracja i zameldowanie w hotelu

9:45-10:00 Przywitanie przez przedstawiciela samorządu wojewódzkiego

10:00-11:30 Rodzina z problemem alkoholowym  , destrukcyjne zachowania osoby uzależnionej od   alkoholu i ich wpływ na funkcjonowanie rodziny. Charakterystyka problemu uzależnienia od alkoholu jednego z rodziców i wpływ na  wypełnienia ról w rodzinie

11:30-11:45 Przerwa kawowa

11:45-13:15 Rodzina z problemem alkoholowym, zjawisko współuzależnienia, próby kontrolowania zachowań osoby pijącej ich wpływ na funkcjonowanie rodziny. Charakterystyka zjawiska współuzależnienia jednego z rodziców  i wpływ na jego wypełnienia ról rodzinnych. Fazy przystosowania rodziny do problemu alkoholowego

13:15-14:00 Obiad

14:00-15:30 Dzieci w rodzinie z problemem alkoholowym. Formy przystosowania do życia w rodzinie alkoholowej i  wzorce zachowania: bohater rodzinny, wyrzutek rodzinny, zagubione dziecko, maskotka. Patologiczne normy w rodzinie alkoholowej: nie mówić , nie czuć, nie ufać.

15:30-15:45 Przerwa kawowa

15:45-18:45 Dzieci w rodzinie z problemem alkoholowym  i ich funkcjonowanie w życiu dorosłym. Dorosłe dziecko alkoholika – charakterystyka emocji, zachowań i problemów w funkcjonowaniu w życiu dorosłym.  Dziecko z niepełnosprawnością  w rodzinie alkoholowej i deficyty w zaspakajaniu jego specyficznych potrzeb rozwojowych.

19:00 Kolacja

Dzień II

9:00 – 10:30 Rodzina z problemem przemocy i współwystępującym problemem alkoholowym . Zjawisko przemocy w rodzinie. Charakterystyka sprawców przemocy i ich destrukcyjnych zachowań  i wpływ na funkcjonowanie rodziny.

10:30 – 10:45 Przerwa kawowa

10:45 – 13:00 Rodzina z problemem przemocy i współwystępującym problemem alkoholowym . Charakterystyka rodzica doświadczającego przemocy ze strony współmałżonka, partnera i wpływ na jego wypełnienia ról rodzinnych.   Problem witalizacji i osłabiania osoby doświadczającej przemocy w rodzinie. Syndrom wyuczonej bezradności.

13:00 – 14:00 Obiad

14:00 – 15:30 Dzieci w rodzinie z problemem przemocy domowej . Szkody psychiczne wynikające z życia w rodzinie z problemem przemocy. Normy zachowania i funkcjonowania społecznego w rodzinie z problemem przemocy. Niezaspokojenie podstawowych potrzeb emocjonalnych, potrzeby bezpieczeństwa.

15:30 – 15:45 Przerwa kawowa

15:45 – 18:00 Dzieci w rodzinie z problemem przemocy domowej. Dorosłe dziecko z rodziny dysfunkcjonalnej – alkoholowej, przemocowej, charakterystyka emocji, zachowań i problemów w funkcjonowaniu w życiu dorosłym.  PTSD. Dziecko z niepełnosprawnością  w rodzinie przemocowej i deficyty w zaspakajaniu jego specyficznych potrzeb rozwojowych , destrukcyjne wzorce zachowań i więzi.

18:00 Kolacja

Dzień III

9:00 – 10:30 Krótkie wstęp do Panelu -moderator. Moja wiedza i doświadczenie formalne  we wsparciu uczestników pochodzących z rodzin z problemem uzależnień i doświadczających przemocy. Studium przypadku – wypowiedzi kierowników WTZ z różnych rejonów województwa śląskiego. Sukcesy i porażki (podział na grupy) wymienia się doświadczeniami w zakresie wsparcia uczestnika pod katem formalno-prawnym oraz współpracy z rodzina i uczestnikiem.

10:30 – 10:45 Przerwa kawowa (wymeldowanie z hotelu)

10:45 – 13:00 Przedstawienie wyników dyskusji na forum grupy. Ponowny podział na grupy. Zadaniem uczestników  będzie określenie formalno-prawnych oraz  praktycznych form wsparcia uczestnika warsztatu terapii zajęciowej doświadczającego przemocy lub uzależnienie  w rodzinie z uwzględnieniem jego statusu w rodzinie ( ubezwłasnowolnienie – częściowe lub całkowite). Przedstawienie wyników    całej grupie. Teoria i praktyka – zderzenie rzeczywistości – analiza wypracowanych wniosków. Podsumowanie i zakończenie szkolenia. Prowadzący zakłada tolerancje 15 minut przesunięcia w czasie uwzględniając wymeldowanie z hotelu oraz  spełnienia założonych wymogów formalnych przez Grantodawce, wypełnienie kwestionariuszy, rozdanie certyfikatów

Trenerzy:

mgr Halina Bulska-Sobusik

psycholog i certyfikowany specjalista  psychoterapii uzależnień oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Prowadzi terapie indywidualna i grupowa. Pracuje w poradni leczenia uzależnienia od alkoholu, której jest kierownikiem oraz w poradni zdrowia psychicznego. Udziela porad psychologicznych i prowadzi psychoterapie indywidualna osób z zaburzeniami emocjonalnymi. Od 2013r systematycznie superwizuje swoja prace psychoterapeutyczna. Biegły sadowy w zakresie uzależnień od alkoholu. Nauczyciel akademicki prowadzący zajęcia z zakresu psychoterapii w SWPS w Katowicach oraz Szkole Psychoterapii oraz Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach z zakresu radzenia sobie ze stresem. Członek Ogólnopolskiego Porozumienia „Niebieska Linia” udzielająca pomocy psychologicznej i konsultacji osobom ulegającym przemocy w rodzinie. Udzielała niejednokrotnie wsparcia psychologicznego  w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zawierciu, obecnie konsultuje problemy uzależnień w Punkcie Konsultacyjnym w Ogrodzieńcu.

Wiele lat pełniła funkcje Pełnomocnika Prezydenta Zawiercie ds. rozwiazywania problemów alkoholach i narkomanii. Orzecznikiem w Zespole Orzekania o Niepełnosprawności w Zawierciu.

mgr Beata Szczygieł

certyfikowana trenerka. Specjalista oligofrenopedagogiki i psychokorekty zaburzeń zachowania. Autorka książki „Jak pracować z dzieckiem niepełnosprawnym” recenzowanej przez prof. Janina Wyczesany. Szerokie spektrum wiedzy i doświadczenia pozwala jej dostrzec różne aspekty praktycznego funkcjonowania na poziomie formalno-prawnym różnych instytucji z obszaru pomocy społecznej i podmiotów ekonomii społecznej. Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Częstochowie. Podyplomowo studiowała Zarzadzanie w Akademii Polonijnej oraz Psychokorekte zaburzeń zachowania dzieci i młodzieży na wydziale Uniwersytetu Śląskiego. Jest absolwentka Szkoły Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Od wielu lat pracuje w Warsztacie Terapii Zajęciowej. W Fundacji Edukacji Lokalnej AB realizowała zajęcia w zakresie komunikacji z uczniami wymagającymi szczególnych potrzeb, w świetlicy środowiskowej wspiera dzieci ze środowisk zagrożonych uzależnieniami. Członek Rady Podmiotów Ekonomii Społecznej oraz Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego.

Inne informacje:

Doba hotelowa rozpoczyna się o godzinie 15- tej w dniu zameldowania i kończy o godzinie 11-tej w dniu następnym. W przypadku posiadania przez hotel wolnych pokoi zakwaterowanie może nastąpić wcześniej. W ostatnim dniu szkolenia wymeldowanie nastąpi w przerwie kawowej przed godzina jedenasta.

Szkolenie jest wspólfinansowane ze środków Samorządu Województwa Śląskiego w ramach Programu przeciwdziałania uzależnieniom w województwie śląskim na lata 2022-2030
Scroll to Top